Facebook
Twitter
YouTube
Instagram

Thomasův vynález aneb cesta z Clevelandu do Kladna

Výstava v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích má podobu černobílého komiksu, jehož autorem je výtvarník František Müller. Připomene nám poutavou formou příběh Thomasova konvertoru, který měl zásadní význam pro rozvoj českého hutnictví. Toto zařízení na výrobu oceli ze surového železa mohlo zpracovávat i rudy s vyšším obsahem fosforu, které se do Kladna dovážely z Nučických dolů. Thomasův konvertor byl v kladenských železárnách v provozu od roku 1881 a měl pro ně zásadní význam, první zkoušky tohoto převratného vynálezu proběhly už v květnu 1879. Poslední konvertor získalo do svých sbírek Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně p. o. v roce 2019 a měl by se stát klenotem vznikající hutnické expozice v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích. A právě v prostorách skanzenu budete mít možnost vidět výstavu připomínající vznik tohoto vynálezu.
Výstava potrvá do 30.6. 2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Otevírací doba

Vážení návštěvníci, od 31. 5. 2021 jsou opět možné skupinové prohlídky Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích.

Skupina do 10 osob (včetně průvodce) má vstup bez nutnosti prokázání testování či očkování. Skupiny do 30 osob s výjimkou dětí do 6 let věku (včetně průvodce) doloží čestné prohlášení o testování či očkování členů skupiny.

Vstup jednotlivých návštěvníků je omezen na níže uvedený počet:

výstava v cechu: 9 osob

výstava nad schodištěm: 7 osob

Vzhledem k omezenému počtu návštěvníků na jednotlivé prohlídky, doporučujeme rezervovat si prohlídky telefonicky tel.: 312 273 067 , případně e-mailem: mayrau@omk.cz

Otevřeno každý den od 9:00 do 17:00.

Poslední prohlídka začíná v 16:00

Nadcházející akce

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial