Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích je pobočkou Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, p.o. a nachází se v dochovaném areálu černouhelného dolu. V Kladensko-rakovnické černouhelné pánvi probíhala těžba více jak 200 let a skanzen je jediným unikátně dochovaným a veřejnosti přístupným areálem v regionu.
Pražská železářská společnost začala s hloubením jámy Mayrau v roce 1874, do konečných 527 metrů byla dohloubena v roce 1877. Jáma měla tehdy netradiční kruhový profil. Tuto novinku a řadu dalších zlepšovacích návrhů měl na svědomí závodní dolu Ing. Jan Karlík, který se proslavil zejména vynálezem tachografu. O deset let později a padesát metrů dál byla vyhloubena jáma Robert. V roce 1905 byl na jámu Mayrau instalován parní těžní stroj firmy Ringhoffer. Tento stroj je dodnes návštěvníkům předváděn v pohybu. Těžba byla v dole ukončena v roce 1997 a v následujícím roce byly obě jámy zasypány. Za 120 let důlní činnosti zde bylo vytěženo 34 milionů tun uhlí.
Skanzen vznikl v areálu dolu v roce 1994 a je přístupný s průvodci, z nichž velkou část tvoří bývalí důlní pracovníci. Prohlídka se odehrává v modelu posledního pracovního dne. Ukázku techniky dobývání uhlí umožňuje simulované důlní pracoviště vytvořené ve štole Homole. Ve skanzenu se také pořádají výstavy, vzdělávací, kulturní a společenské akce. Areál je díky ojedinělé atmosféře častým cílem filmařů z České republiky i zahraničí.