Facebook
Twitter
YouTube
Instagram

Akce

Ve skanzenu pořádáme pravidelné akce pro veřejnost. Každoročně zde můžete navštívit Masopust, Čarodějnice, Muzejní noc, Den horníků, Den Středočeského kraje, S lampou do podzemí nebo Čertoviny.

11.2.2023 MASOPUST NA MAYROVCE

V Hornickém skanzenu Mayrau masopust stojí za to, protože se zde scházejí rovnou 4 masopustní průvody! Po 13. hodině vyrážejí tradiční průvody maškar z Tuháně, Vinařic, kladenského Podprůhonu a Libušína, s muzikou, s koňmi, tančící a veselé a nabírají bohatý doprovod kolemjdoucích. Čím víc masek, tím líp, kdokoli se může k průvodům přidat. Každoročně informujeme, odkud a v kolik hodin který průvod vyráží. Všechny dohromady se potkají právě v Hornickém skanzenu Mayrau, kde je přivítá flašinetář, všichni si mohou dopřát občerstvení, zahraje živá hudba k tanci i poslechu a odehrají se scénky s masopustní tématikou. Letos jsme vydávali i Masopustní noviny a samotné akci předcházela výtvarná dílna Výroba masopustních masek. Budeme se těšit na příští rok, plánujeme obří loutky a budeme rádi, když se sejde co nejvíc maškar.

28.3. 2023 PALEOART

Závěrečná komentovaná prohlídka výstavy, od 15:00 v budově cechu.

Výstava představuje práci malířů pravěku Jiřího Svobody a Davida Bergera. Oba tvůrci se zaměřují na rekonstrukce pravěkých ekosystémů a organismů, na základě nejnovějších vědeckých poznatků. Některá díla můžete znát i z odborné, případně populárně naučné literatury, či poštovních známek a dopisnic vydávaných filatelistickou Odbornou společností fauna – flóra. Výstava je přístupná veřejnosti v otevírací době skanzenu od 16. října 2022 do 28. března 2023. Vstupné 20,- 

11.4. 2023 Z HISTORIE KLADENSKÝCH UHELEN

Vernisáž výstavy dosud nepublikovaných fotografií Vladimíra Žáčka z let 1994 – 1998) – zahájení výstavy v 15:00 v budově cechu HS Mayrau. Výstava potrvá do 8. října 2023.

Vladimír Žáček se narodil v roce 1962 na Kladně, v letech 1976-1980 vystudoval kladenské gymnázium, v letech 1980-1985 Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, obor základní a ložisková geologii. Od roku 1985 je zaměstnán v České geologické službě jako výzkumný pracovník a v současnosti také jako hlavní redaktor geologických map. Je autorem nebo spoluautorem několika desítek geologických map a publikoval více než sto odborných článků zaměřených hlavně na výzkum minerálů, na petrografii, geochemii a nově petroarcheologii. Je také autorem asi dvou desítek publikací věnovaných přímo minerálům Kladenska. Vedle výzkumů v České republice a cest po Evropě, se zúčastnil geologických expedic i kratších výjezdů do Mongolska, Iránu, USA, Austrálie a zejména pak do zemí Afriky (Zambie, Namíbie, Etiopie, Senegal, Jihoafrická republika) a Latinské Ameriky (Nikaragua, Kostarika, Honduras, Guatemala, Panama, Chile, Argentina). Fotografování se věnuje od roku 1977, v těchto letech také zachytil povrch i podzemí kladenských dolů v posledních dekádách těžby. Fotografie dosud publikoval převážně jen v odborné literatuře.

30.4. 2023 ČARODĚJNICE NA MAYROVCE

Pálení čarodějnic s bohatým doprovodným programem je také tradiční a hojně navštěvovanou akcí u nás. Pro děti bude připravená Čarodějnická stezka, skákací hrad, oheň na opékání buřtíků a pro ty, které přijdou nejdřív také buřty zdarma. nachystaná bude velká fatra. Ve večerních hodinách zahraje kapela Ikaros.

20.5. 2023 CESTIČKA K MAYROVCE

Tradiční procházka od některého z kladenských dolů do Hornického skanzenu Mayrau. Pořádá KPHT. Místo začátku vycházky bude doplněno.

18.5. 2023 MEZINÁRODNÍ DEN MUZEÍ A GALERIÍ

20.5. 2023 MUZEJNÍ NOC

O Muzejní noci je vstupné k nám za 1 kč. U této příležitosti se můžete těšit na unikátní výstavu bonsaí v industriálním prostoru, včetně ukázek řezu a od 18:00 na představení divadla V.A.D Píseček.

10.6. 2023 VZPOMÍNKA NA HAVÍŘE Z LIDIC

Pietní akt u pomníků horníků z Lidic v areálu HS Mayrau.

24.6. 2023 PROKOPSKÉ SLAVNOSTI, ANEB VÍTÁNÍ LÉTA NA MAYROVCE

Přijďte k nám strávit s dětmi příjemné odpoledne 24.6. 2023. Od 14:00 zahraje loutkové divadlo Lampion pohádku Zlatovláska. Bude skákací hrad, občerstvení, stánky s krásnými věcmi a doprovodný program pro děti, který ještě upřesníme. Večer pak zahraje kapela Vintage Wine, která se identifikuje jako „trashfolk ve skotských sukních“. Máte se rozhodně na co těšit!

23.8.2023 FIGARO, DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

Hudební komedie na motivy děl W. A. Mozarta, L. da Ponteho a P. A. Beaumarchaise o záletném hraběti, kterého potrestá i napraví láska, důvtip a šarm nejen vlastní manželky, ale také mazaného sluhy Figara a jeho vtipné a energické milé Zuzanky. S úctou i nadhledem vzdáváme touto hrou se zpěvy hold klasikovi francouzské komedie, ale také geniální hudbě W. A. Mozarta, kterému právě díky „Figarce“ jeho Češi rozuměli a rozumějí.

Představení v podání Divadla A. Dvořáka, Příbram

vstupenky v předprodeji můžete zakoupit zde:

https://www.ticketportal.cz/event/FIGARO

obsazení:

26.8. 2023 BURZA MINERÁLŮ A FOSÍLIÍ

4. ročník oblíbené sběratelské mineralogickopaleontologické burzy v jedinečném prostředí Hornického skanzenu Mayrau. Představí se prodejci z celé České republiky a ze zahraničí.

9.9. 2023 23. DEN HORNÍKŮ

Oslavy dne horníků s mnohaletou tradicí. Průvod krojovaných horníků, dechová hudba, občerstvení.

16.9. 2023 TAŠKA FEST

11:00-22:00

Jubilejní 10. ročník tradičního, vícežánrového festivalu Taška Fest.

Na co se můžete těšit?

• Na představení amatérských i profesionálních divadelních souborů

• Na filmy Mezinárodního filmového festivalu Mental Power, na kterých se aktivně podílejí lidé s mentálním a kombinovaným postižením

• Na hudební vystoupení žáků kladenských a Středočeských Základních uměleckých škol, a hudebních skupin ze Středočeského kraje a České republiky.

Prohlédněte si událost na FB.

8.10. 2023 ZÁVĚR VÝSTAVY

Z HISTORIE KLADENSKÝCH UHELEN

Závěrečná komentovaná prohlídka výstavy fotografií Vladimíra Žáčka.

28.10. 2023 DEN STŘEDOČESKÉHO KRAJE

11.11. 2023 S LAMPOU DO PODZEMÍ

Dílna pro děti, které si vyrobí vlastní lampičku/kahan, se kterou mohou vstoupit do strašidelného podzemí.

5.12.2023 ČERTOVINY NA MAYROVCE

Na Mayrovce se tento den otevírá samotné Peklo plné čertů! Kdo jím projde, dostane se k Mikulášovi a andělům a za básničku dostane nadílku. Letos se můžete těšit také na vánoční jarmark. Vyhlášené mikulášské nadělování, které jinde nezažijete!

Otevírací doba

Vzhledem k omezenému počtu návštěvníků na jednotlivé prohlídky, doporučujeme rezervovat si prohlídky telefonicky                                  tel.: 312 273 067                 mob.: 602 717 159 či na mail: mayrau.objednavky@omk.cz

Parkoviště pro návštěvníky se nalézá uvnitř areálu skanzenu.

Poslední prohlídka začíná vždy 1 hodinu před koncem otevírací doby.

Duben – Říjen

Otevřeno každý den od 9:00 do 17:00.

Listopad – Březen

Otevřeno každý den od 9:00 do 15:00

PROHLÍDKY ZAČÍNAJÍ KAŽDOU CELOU HODINU

Ve skanzenu nepřijímáme platební karty.

Nadcházející akce

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial